Revize komínu resp. spalinových cest je od roku 2011 na veřejnosti velice přetřásané téma. Dochází zde k záměně revize spalinových cest za pravidelnou kontrolu a čištění spalinových cest. Bohužel tomuto stavu a zmatku v názvosloví napomáhají i sami kominíci. Podívejme se tedy blíže na popis revize spalinových cest tak, jak je uvedena v ČSN 73 4201.
ČSN 73 4201
11.2.1
Revize spalinové cesty se provádí:
- před uvedením spalinové cest do provozu nebo po každé stavební úpravě komína;
- při změně druhu paliva připojené spotřebiče paliv;
- před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv;
- po komínovém požáru;
- při vzniku trhlin ve spalinové cestě způsobené v důsledku sedání podloží, porušení únosnosti stavebních konstrukcí, otřesů nebo jiných příčin, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě.
Z výše uvedeného jasně plyne, že revize spalinové cesty se provádí v pouze normou uvedených případech a nikoliv každý rok. Důležitý je ještě jeden fakt, a to že revizi spalinové cesty smí provádět pouze odborně způsobilá osoba, která je držitelem platného živnostenského oprávnění v oboru kominictví, a která je zároveň revizním technikem spalinových cest. Seznam revizních techniků naleznete na stránkách Společenstva kominíků ČR a Moravského kominického společenstva.
Oproti tomu se každý rok provádí tzv. Kontrola a čištění spalinové cesty. Tuto kontrolu právě mnoho spoluobčanů zaměňuje za revizi komínu. Kontrola a čištění spalinové cesty se provádí dle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., která srozumitelně formuluje, jak často se má spalinová cesta kontrolovat a čistit. Přehled kontrol a čištění spalinové cesty naleznete v tabulce níže.
Lhůty kontrol a čištění spalinových cest